2012 m. kovo 21 d., trečiadienis

Skanūs įspūdžiai iš saulėtos Lanzarote salos

Jau pusė mėnesio kaip esu pradingusi. Pradingusi iš interneto platybių, bet ne iš virtuvės. Beveik prieš savaitę grįžau iš atostogų, o po atostogų galvoje dar ilgai atsipalaidavimo vėjas putė. Tai pagaliau susidėliojau visas mintis bei nuotraukas ir dalinuosi savo įspūdžiais iš saulėtos Lanzarote salos .


Šį kartą keliavome visa šeima, keturiese. Kelionės su vaikais prioritetas buvo ramus poilsis, daug jūros, saulės ir geros nuotaikos. Aptikusi pigius skrydžius į Kanarų salas ilgai abejojau, kurią gi salą pasirinkti (mat nei vienoje dar nesame buvę), bet pamačiusi šią laukinio paplūdimio nuotrauką, supratau, kad noriu būtent į Lanzarote ir kuo arčiau laukinių Papagayo paplūdymių. Nuojauta manęs neapgavo, vaizdas ten toks pats, kaip ir nuotraukoje.
Kovo mėnesis Lanzarote saloje kiek primena lietuvišką vasarą, oras +22, vanduo +18, tik saulė daug šiltesnė ir skaistesnė. Gyvenome visai netoli Papagayo paplūdimio, rytais, kol saulė ne tokia kaitri, palikę dar miegančius vaikus išeidavome pasivaikščioti po laukinius paplūdimius ir olas. Iki šiol jaučiu byrantį tarp kojų smėlį ir gaivų vandenyno dvelksmą.


Žalia spalva, nėra būdingiausia šios salos spalva (gal todėl vietiniai langines ir duris mėgsta dažyti žaliai). Ten vyrauja visi geltonumo, raudonumo ir mėlynumo atspalviai, o saulė tas spalvas dar labiau išryškina. Vulkaninės kilmės saloje daug kalnų, smėlio, požeminių olų, stiprių vandenyno bangų, potvynių bei atoslūgių ir net vienas dar gyvas ugnikalnis.


Tai vyno, jūros gėrybių bei žuvų ir ožkų sūrių sala. Vietinių daržovių pavasarį ten kiek mažoka (nors ir taip nuostabu, kad toje vulkaninėje žemėje dar kas nors auga). Vietiniai ūkininkai turguje pavasarį parduoda bulves, batatus (saldžiąsias bulves), svogūnus ir saloje užaugintas papajas bei bananus. Lanzarote saloje auginamos vynuogės, iš kurių spaudžiamas nuostabiai tirštas ir kvapnus vynas. Iš kaktusų vietiniai gamina džemą ir likerį.


Visas atostogas valgiau tik žuvį ir jūros gėrybes (stengiausi ilgam jų atsivalgyti). Kadangi buvome išsinuomavę nedidukę vilą, tai patys lauko grilyje kepėme vietines žuvis, virėme krevetes. Vieną vakarą pagal Eglės receptą gaminau karališko dydžio krevetes, jas valgėme su spaghetti makaronais (puikus receptas, labai ačiū!).


Vietiniuose Lanzarote restoranuose visuomet siūlomi patiekalai iš šviežios žuvies ir jūros gėrybių. Geriausias mano lankytas restoranas šioje saloje (maisto atžvilgiu) buvo Casa Brigita, kuriame valgiau patį geriausią, kada nors mano ragautą, tuno kepsnį su balzaminiu padažu ir saldžiomis bulvėmis, tokį dar kiek žaloką viduje, ne žuvis, o tikras dievų maistas. Tenai lankėmės kelis kartus ir kiekvieną kart mus džiugino puikus maistas, nuostabi aplinka, nuoširdus aptarnavimas ir nemokamas stiklas vietinės grappa po sočios vakarienės. Jei valgysite restoranuose, būtinai pasiteiraukite, kokie siūlomi šviežiausi šiandienos patiekalai, o dažniausiai ir klausi nereikia, nes patys padavėjai praneša iš kokios, šiandien pagautos, žuvies jie turi specialių pasiūlymų. Meniu esantys patiekalai nėra tokie švieži, todėl prioritetą visuomet atiduodavau padavėjų rekomenduotiems dienos patiekalams.


Apie Lanzarote salos vynus būtų galima visą istoriją surašyti. Visų pirma mane nustebino, kaip ir kokioje žemėje yra auginamos vynuogės. Kiekvienas vynuogių krūmelis apdėtas akmenimis, kai pagalvoju, koks milžiniškas tai darbas, o pats vynas tikrai nėra brangus, bet labai aromatingas. Turguje pas ūkininką pirkau naminį Malvasia vynuogių vyną už 4 EUR, parduotuvėje už 6-7 EUR, o vyno muziejuje už 10-11 EUR galima įsigyti tikrai puikaus vietinio vyno.
Geriausias desertas tokiame klimate, aišku, ledai. Skaniausi saloje valgyti ledai buvo užpilti padažu iš trintų migdolų išmirkytų medaus ir cukraus sirupe (reiks kada namuose išbandyti). Skaniausias saldus gėrimas – šviežiai spaustos cukranendrių sultys (ragavau pirmą kartą), labai skanios, labai saldžios ir labai aromatingos. Ir kokia gi Ispanija be saldžiųjų churro lazdelių, čia jos dar įdaromos šokoladu, todėl yra trumpesnės ir storesnės nei tradicinės.


Jeigu reikėtų išskirti vieną kokį tradicinį salos patiekalą ne dvejodama pasirinkčiau papas arrugadas su įvairiais mojo. Po šiais paslaptingais pavadinimais slepiasi paprasčiausios bulvės su įvairiais aliejiniais padažais. Gamindami papas arrugadas bulves, vietiniai jas verda labai sūriame jūros vandenyje, po to kiek pašutina, kad bulvių lupena net pabaltuoja nuo druskos. Norėdami namuose išsivirti papas arrugadas, 3 kg bulvių užpilkite vandeniu ir įberkite 0,5 kg druskos. Bulvėms išvirus jas kiek pakaitinkite be vandens, kad odelė apsitrauktų druskos šerkšnu. Nebijokite, pačios bulvės netaps labai sūrios, nes druska susikaups ant lupenos ir suteiks bulvėms pikantiškumo. Tokias bulves salos gyventojai valgo su viskuo: žuvimis, mėsa, mojo padažais.


Mojo – tai įvairūs Kanarų salų padažai gaminami iš alyvuogių aliejaus, acto, aštriųjų pipirų, česnakų ir įvairiausių prieskonių. Šiuos padažus kiekviename restorane atneša pirmiausiai, jie valgomi su papas arrugadas, žuvimi arba mėsa. Namuose jau spėjau išbandyti kelis mojo padažus iš Blanca Moreno Mendez knygelės "Mojos"...

Mojo Rojo Picon (raudonasis aštrus padažas)
 • 2 džiovinti aštrūs pipirai (arba švieži, jei turite)
 • 1 a.š. saldžiosios paprikos miltelių
 • 1 a.š. čili miltelių
 • 2 a.š. malto kumino
 • 4 skiltelės česnako
 • 150 ml. šaltai spausto alyvuogių aliejaus
 • 50 ml. vyno acto
 • 1 a.š. rupios druskos
Aš naudojau džiovintus pipirus, tai prieš tai juos apie 10 min. paviriau vandenyje. Jeigu gaminsite su šviežiais pipirais šią dalį praleiskite. Jei norite labai aštraus padažo iš pipirų neišimkite sėklyčių, jei švelnesnio, jas pašalinkite. Susmulkinau česnakus ir su druska juos gerai ištryniau prieskonių grūstuvėje, tada sudėjau likusius prieskonius ir pjaustytus išmirkusius pipirus bei vėl gerai ištryniau. Galiausiai supyliau aliejų ir actą ir dar kartą gerai pertryniau padažą. Jei norėsite jį ilgiau laikyti reikės kelias minutes pavirti, jei suvalgysite per kelias dienas to daryti neprireiks.

Mojo Verde De Cilandro (žaliasis padažas su kalendromis)
 • 2 v.š. kalendrų sėklų (arba ryšelis šviežių kalendrų)
 • 2 v.š. džiovintų petražolių lapelių (jei naudosite šviežias kalendras jų neprireiks)
 • 4 skiltelės česnako
 • 2 žalieji aštrūs pipirai
 • 2 a.š. malto kumino
 • 150 ml. šaltai spausto alyvuogių aliejaus
 • 50 ml. vyno acto
 • 1 a.š. rupios druskos
Kadangi dabar dar nėra šviežių kalendrų naudojau jų sėklas, o žaliai spalvai išlaikyti ir džiovintus petražolių lapelius. Prieskonių grūstuvėje sugrūdau kalendras, druską ir česnakus, sudėjau pjaustytus pipirus, kuminą, petražoles ir dar kartelį gerai pertryniau. Galiausiai supyliau aliejų bei actą ir gerai išmaišiau. Šis padažas patiks kalendrų mėgėjams. Vėlgi, jei norėsite laikyti jį ilgiau, kelias minutes pavirkite.


Tikiu, kad dar kada nors sugrįšiu į Lanzarote, nes jau dabar jos ilgiuosi. O visiems keliaujantiems į Kanarus patarčiau neaplenkti šios nuostabios salos!

35 komentarai:

 1. Kaip suprantu tave, dėl to įsivažiavimo į senas vėžias po kelionės :) aš pati dar tik dabar atsigaunu po Romos :)

  AtsakytiPanaikinti
  Atsakymai
  1. Oho Roma, turbūt, ten jau tikras pavasaris. Nostalgija Romai... o ten praeitą savaitgalį vyko Romos maratonas, keli pažįstami bėgikai ką tik iš jo sugrįžo :) Lauksiu tavo reportažo apie Romą.

   Panaikinti
 2. kokios skanios nuotraukos... rennie, puikios išties atostogos buvo :)

  AtsakytiPanaikinti
  Atsakymai
  1. Jurgita, atostogos iš ties buvo puikios, tik, kaip visad, per trumpos :)

   Panaikinti
 3. Renata, gražūs įspūdžiai, nuoširdžiai pavyduliauju ;) man širdas alpsta, vien žinant kiek ten šv/žuvies prisivalgei..mmmm... gardumėlis, it jau jaučiu burnoje...
  Gražu. O, beje, fotkės tai labai geros (labai tobulėji šioje srityje). :)

  AtsakytiPanaikinti
  Atsakymai
  1. Mindaugai, žuvies tikrai daug privalgiau, nes žinojau kad namuose tokios nebus :) Dėkui už komplimentus nuotraukoms, ten tiek daug šviesos ir spalvos tokios ryškios, kad tikrai lenga fotografuoti :)

   Panaikinti
 4. Mes Garone Sur Lot (Aquitane,kiti vadina Bordeaux) langines balkšvai dažome ir ančių kepenėles valgome;)))...Bretanėje dažo baltai arba levandomis ir nuo austrių neatsigina...Provanse kaip bedažo langines, bet tik levandas uosto (snobai),bet už tavo žuvį su jūros gėrybėmis lengvai pavydėjau...nerealiai jas mėgstu...ir LT gyvendama jaučiu nuolatinį trūkumą:) Vaizdai nerealūs...kokia puiki nuotaika:) Ech...noriu...kur saulė...kur šilta!!!!!!!!!!!!!!!!:)))
  Ne į temą, bet gal žinai kokį receptuką, krevečių ilgesniam išlaikymui. Mano mylima praduotuvė "Katino dienos" Vilniuje nori pradėti prekiauti įvairių rūšių krevetėmis, ne tik šviežiomis, bet ir ruošiniais ir ieško įdomių receptų. Jie labai mieli žmonės, pradėję nuo 0, bet iš didelės idėjos. Žinau, kad gamini nerealius receptukus, gal ką gali pasiūlyti...svarbu kuo ilgesnis išlaikymas:)) (Jie labai stengiasi)

  AtsakytiPanaikinti
  Atsakymai
  1. Odeta, tai tu gyveni Prancūzijoje ?! Super, galėtumei būti tikra prancūzų virtuvės ambasadrė Lietuviškoje blogosferoje :) Dėkui už komplimentus, bet su krevetėmis daug patirties neturiu, tai ne ką ir pasiūlysiu. O tu pasidalink tų "Katino dienų " kontaktais, gal rasime ten ką skanaus įsigyti :)

   Panaikinti
  2. Mes tik dalį laiko gyvename Fr, o kitą dalį dirbame LT:)))Nesu didelė kulinarė, tad ir ambasadorės pareigos būtų per daug aukštos:)Bet receptukus mielai nuo prancūzų kopijuoju ir dalinuosi:))
   "Katino dienos" yra Antakalnio 32,Vilnius tel.861443185 Pasiskambinkite ir paklauskite ką tai dienai gali pasiūlyti skanaus:)) Pas juos nuostabi silkė;)

   Panaikinti
 5. Kaip skaniai susiskaite! puikios atostogos!

  AtsakytiPanaikinti
 6. Rennie, kai pamačiau tą fotografiją, kur tikriausiai Tavosios pėdos mėgaujasi saule ir šiltu smėliu... supavydėjau baltais pavydais. Nė tų druskinių bulvelių ir didžiaakių ešerių taip nepavydžių :) Labai gražus atostogų reportažas, ačiū.

  AtsakytiPanaikinti
  Atsakymai
  1. Rūta, taip, ten manosios kojos ilsisi nuo sunkių žieminių batų :) Gera buvo po ilgos žiemos sukišti kojas į šiltą smėlį ir banguojančią jūrą. Nepavydėk, juk vasara jau ne už kalnų, o pas jus ji ir prasideda kiek anksčiau :)

   Panaikinti
 7. Tikros svajonių atostogos! O dėl šio įrašo galimą atleisti ir pusės mėnesio dingimą ;) Buvo labai įdomu skaityti, bulvių padažėliai nuostabūs, nuotraukos pasakiškos. :)

  AtsakytiPanaikinti
  Atsakymai
  1. Dėkui, o mojo tikrai skanūs, net spėjau prie jų priprasti :)

   Panaikinti
 8. Nuostabus ir kartu labai informatyvus reportažas!

  AtsakytiPanaikinti
 9. AAAAAAAAaaaaaaaaatostogos :) Ir dar skanios! Baltai pavydžiu :)

  AtsakytiPanaikinti
 10. Skanūs įspūdžiai. Mielai sugrįžčiau į Kanarų salas dar kartą :) Kiek nustebau, kad ir Lanzarotėje yra vyno muziejus, nes Tenerifė taip pat turi saviškį ;)

  AtsakytiPanaikinti
  Atsakymai
  1. Egle, tas vyno muziejus nėra labai didelis, į bilieto kainą įeina dar trijų vynų degustacija. Muziejus įrengtas El Grifo vyninėje, ten galima tiesiai iš gamintojų nusipirkti vyno. Tokie muziejai savotiškas turistų priviliojimas, savo vynų reklama ir dar vienas realizavimo kanalas. Bet vynai tikrai ten skanūs :)

   Panaikinti
 11. Oi, kaip smagu. Kaip aš noriu atostogų :)

  AtsakytiPanaikinti
  Atsakymai
  1. Jurga, aš irgi jau paskutinę savaitę iki kelionės vos iškentėjau, kaip norėjau su visa šeima paatostogauti :)

   Panaikinti
 12. Aš taip pat šiek tiek užpavydėjau :)) Nuostabi kelionė matau buvo ir nuotraukos labai gražios!

  AtsakytiPanaikinti
  Atsakymai
  1. Renata, dėkui, tikrai geros buvo, gaila, kad jau praėjo :)

   Panaikinti
 13. Rennie, puikios turiningos atostogos! Labai įdomūs Tavo įspūdžiai! Džiaugiuos už Tave :)

  AtsakytiPanaikinti
 14. Labai netiketa, nauja ir grazu:)

  AtsakytiPanaikinti
 15. Jei nepaslaptis, kur užtikote tas pigias keliones... ir kiek tos "pigios"?:)

  AtsakytiPanaikinti
  Atsakymai
  1. Mūsų šeima mėgsta savo keliones planuoti pati, tai dažniausiai atskirai perkame bilietus ir nuomojames gyvenamą plotą. Lėktuvo bilietus užsakinėjome čia http://www.atvaziuoju.lt/?p=2038. Sėkmės!

   Panaikinti
  2. Ačiū už atsakymą, nebuvau girdejusi apie šį puslapį.

   Panaikinti
 16. na čia aplamai per "baltą" pavydą neturiu ką pasakyti :)))) foto, kaip iš paveiksliuko ir kvepia gera nuotaika :)

  AtsakytiPanaikinti
 17. koks fainas reportazas, as ir noriu ten:)

  AtsakytiPanaikinti